Czym jest psychoterapia?

Psychoterapię rozumiem jako spotkanie, które ma na celu uruchamianie możliwości samoleczenia się psychiki.


Jest to proces, który wymaga czasu oraz odpowiednich – zgodnych z daną metodą terapeutyczną – warunków
i regularności.
Psychoterapeuta używa określonych technik, które wspomagają zmianę psychiczną u osoby, poddającej się psychoterapii, a także wspólnie z nią obserwuje i analizuje to, co zachodzi w jej życiu oraz to, co się dzieje w relacji terapeutycznej. Wszystko to służy temu, aby osoba, która poddaje się psychoterapii, mogła doświadczyć siebie
w sposób odmienny od dotychczasowego, spotkać się ze sobą pełniej, dopuszczając do głosu skrywane uczucia i potrzeby. Psychoterapia ma na celu wyzwolenie sił psychicznych i ma pomóc w poszukiwaniu odwagi do bycia sobą.   

Istnieje wiele szkół i metod uprawiania psychoterapii. Każda metoda charakteryzuje się zarówno odmiennym podejściem teoretycznym, za pomocą którego opisuje i wyjaśnia funkcjonowanie psychiki człowieka, jak również praktycznym, co ma wpływ na stosowane w niej narzędzia i techniki terapeutyczne.


Dla mnie – w pracy z osobami, które poszukują wsparcia w różnych momentach swojego życia – punktem odniesienia jest podejście psychoterapeutyczne zgodne z psychologią analityczną. W tym ujęciu traktuje się psychikę jak żywy organizm i zakłada się, że jest ona samoregulującą się całością. Tym samym psychika przygotowuje w nieświadomości kompensujące oddziaływania, które czasem świadomość ma skłonność wykluczać i pomijać. Im więcej stłumionych tendencji, tym większa może być aktywność oddziaływań przeciwnych, które czasem wręcz bombardują świadomość. 

W związku z tym, psychoterapeuta oraz osoba, poddająca się psychoterapii próbują zintegrować treści, które wyłaniają się z nieświadomości i doprowadzić je do bardziej zrównoważonej relacji ze świadomością. Psychoterapia polega wówczas na doświadczaniu, zbliżaniu się
i odkrywaniu znaczenia materiału nieświadomego, a przez to ułatwia dojrzewanie osobowości oraz poprawę zdrowia psychicznego. Relacja psychoterapeutyczna oraz bliski kontakt z przeżyciami osoby, która poddaje się psychoterapii stanowią też wsparcie i pomoc w trakcie kryzysów o różnym podłożu, które wiążą się z doznawaniem psychicznego cierpienia.
“Piękno znajdujemy nie w rzeczach, lecz w smugach cienia, które powstają przez oddziaływanie rzeczy na siebie, w grze światła i cienia. Fosforyzujący klejnot w ciemności mieni się światłem i barwą, w blasku dnia gubi gdzieś czar szlachetnego kamienia. Nie ma piękna bez cienia.”


- Jun’ichirō Tanizaki

Chcesz się ze mną skontaktować,
umówić na sesję lub o coś zapytać?

Napisz do mnie

m.kotarba@onet.euZadzwoń

503 104 273Zobacz moje filmy na
YoutubePoczytaj na
FacebookuStrona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie blokujesz plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.