Kiedy i po co zgłosić się do psychoterapeuty?

Spotkanie terapeutyczne daje możliwość
dokonania w bezpiecznych warunkach
refleksji nad znaczeniem własnego życia
oraz stwarza przestrzeń do
uczciwego przyjrzenia się własnym wyborom
i dotychczasowym doświadczeniom.


Sesja psychoterapeutyczna to też możliwość do wyrażenia skrywanych pragnień, nazwania oraz zbadania bolących w psychice miejsc i postawienia ważnych pytań o swoje bycie w świecie.


Spotkanie z psychoterapeutą warto rozważyć, jeśli doznajesz:

długotrwałego poczucia bezradności i smutku,


braku poczucia sprawstwa, niemożności poradzenia sobie z pewnymi okolicznościami pomimo wysiłków i pomocy ze strony rodziny czy przyjaciół,

problemów z wykonywaniem codziennych czynności z powodu powracających wspomnień, zalewu uczuć,


nadmiernego zamartwiania się o przyszłość, przejmującego lęku,


utraty sensu życia, poczucia „bycia na krawędzi”, czy  „utknięcia” i niemożliwości ruszenia z miejsca,


myśli rezygnacyjnych, z którymi wiąże się podejmowanie ryzykownych zachować takich, jak: nadmierne spożywanie alkoholu, używanie narkotyków, przypadkowe kontakty seksualne, akty agresji wobec innych lub wobec siebie. 

Czego się spodziewać?

W zaciszu gabinetu osoba, poddająca się psychoterapii przygląda się – przy wsparciu psychoterapeuty – temu, co wydarza się tu i teraz...


Rozmowa w trakcie sesji dotyczy obecnej sytuacji osoby, która poddaje się psychoterapii, ale też tego, jak postrzega siebie oraz to, co się jej przydarza. Psychoterapia w nurcie analitycznym wkracza także w obszar nieświadomości, dlatego przedmiotem zainteresowania są również sny, wyobrażenia, fantazje o sobie samym i o tym, co nas spotyka, pojawiające się nagle myśli, impulsy, skojarzenia, obrazy czy doznania w ciele.

Psychoterapia prowadzona w podejściu analitycznym nastawiona jest na dopuszczenie do głosu treści nieświadomości. Może to pomóc uchwycić i zobaczyć pewne nie-przeżywane świadomie części nas samych, które jednak oddziałują na naszą psychikę i przez to są powodem różnych impulsów, namiętności, motywów działania czy sposobu przeżywania świata, a także doświadczania drugiego człowieka – zarówno w aspekcie pozytywnym, jak i negatywnym. Efektem pracy psychoterapeutycznej z treściami, które wyłaniają się z nieświadomości jest poszerzenie pola świadomości i zintegrowanie nowej wiedzy o sobie samym, a co za tym idzie pełniejsze, bardziej twórcze oraz odpowiedzialne życie.


Podczas sesji ważna jest:


 Rozmowa 
W naszej wspólnej pracy konieczna jest eksploracja Twojej osobistej historii, co pomoże Ci zrozumieć wpływ, jaki przeszłość wywiera na teraźniejszość. Istotny jest też sposób prowadzenia narracji o sobie i własnym życiu - wszystko to, o czym łatwo mówić oraz to, gdzie trudno znaleźć właściwe słowa. Rozmowa pomaga uzyskać wgląd w dominujące sposoby funkcjonowania danej osoby zarówno w świecie zewnętrznym, jak i wewnętrznym.


 Analiza snów, wyobrażeń, fantazji, rysunków 
Proces ten pomaga zbadać, w jaki sposób nieświadomość stara się wspierać drogę do Jaźni. W trakcie sesji próbujemy prześledzić treści nieświadomości, skupiając uwagę na obrazach; sprawdzając, jakie skojarzenia, emocje czy doznania budzą one w Tobie. Pozwala to zbudować pomost między świadomym ego a nieświadomością, co ułatwia nawiązanie wewnętrznego dialogu. Inną formą pracy - która pogłębia kontakt z nieświadomością - jest aktywna imaginacja.  Rozumieć należy ją dosłownie -  jako aktywację obrazu. Technika ta zaprasza do dialogu z nieświadomością, dając jej wolność swobodnego wyrażania się.


 Uważność somatyczna  Jeśli chcesz zrozumieć, w jaki sposób Twoje ciało komunikuje uczucia, wyparte wspomnienia czy głębszą mądrość, możemy wspólnie to przeanalizować. Dzięki uważności somatycznej będziesz w stanie uzyskać głębszy dostęp do nieświadomości, ponieważ często reakcje ciała pozwalają nam zbliżyć się do kompleksów psychicznych. Jung stwierdza: To tak, jakby konkretny kompleks miał własne ciało, z pewną dozą własnej fizjologii. Kompleksy mogą być postrzegane jako niezależne, samozwańcze (sub)osobowości lub odpryski psychiki, którą tworzą podstawowe elementy, składające się na życie wewnętrzne. Kompleks, mimo że jest częścią rzeczywistości psychicznej, jest autonomicznym „bytem”, który niejako utrwala się w psychice i przez to świadomość ma trudności z jego kontrolowaniem. Kompleksy dowodzą więc, że psychika zawiera w sobie niezintegrowane, niezależne psychologicznie i fizjologicznie elementy, które zderzają się z innymi treściami.

 Obserwacja nawyków cielesnych  Każdy z nas porusza się w unikalny sposób, odzwierciedlający naszą historię, osobowość, relację ze światem. Nieświadomie powtarzamy te same ruchy, dynamikę, sposób w jaki korzystamy z przestrzeni, oddychamy i wydobywamy głos. Te cielesne nawyki z jednej strony wyrażają wewnętrzne stany i nastawienie do otoczenia, z drugiej strony wzmacniają to, jak przeżywamy siebie i spotkania z innymi. Ruch na sesji rozumiemy szeroko. Jest nim oddech, subtelna reakcja ciała, gest, postawa, kształt ciała. Nie ma ruchu złego, dobrego, brzydkiego czy ładnego. Widzimy go jako unikalny sposób wyrażania się osobowości i przeżywanych stanów. Osoby, z którym pracuję - dzięki bezpiecznej przestrzeni i ustalaniu granic - często eksplorują różne wymiary ruchu, co pozwala im obudzić nowe aspekty siebie, które mogły być uśpione lub jeszcze nie zostały odkryte. Pomaga to być odważniejszym w relacjach zawodowych czy osobistych. Poprzez ruch i ucieleśnione praktyki kontemplacyjne można doświadczyć połączenia ze swoim głębszym i najbardziej autentycznym Ja.

 Cisza  Może wydawać się, że cisza jest stratą czasu, ale zwykle tak nie jest. W ciszy wiele się dzieje...! Jest wtedy czas na ułożenie myśli i emocji tak, aby nie zagadywać ważnych spraw, a jednocześnie na poczucie ciała, zauważenie subtelnych komunikatów, które wysyła. 

Konsultacja psychoterapeutyczna


Zanim rozpoczniemy pracę psychoterapeutyczną czy analityczną, spotkamy się konsultacyjnie. Spotkania takie służą wzajemnemu poznaniu się, doprecyzowaniu przeżywanych przez Ciebie trudności oraz dają Ci możliwość oceny tego, jak doświadczasz relacji z psychoterapeutą.

W trakcie spotkań konsultacyjnych będziesz miał(a) swobodną przestrzeń do przedstawienia tego, jak się czujesz, co się obecnie u Ciebie wydarza, jak to przeżywasz. Staraj się mówić szczerze o tym, co Cię porusza. Skup się na tym, co jest dla Ciebie ważne, nawet jeśli wydaje się to być trudne. Jeśli masz za sobą leczenie psychiatryczne, możesz przynieść ze sobą dokumentację medyczną.

Jeżeli wyrazisz zgodę, dopytam o różne obszary Twojego funkcjonowania – stan zdrowia, jakość i ilość snu, działalność zawodową i poziom satysfakcji z wykonywanej pracy, relacje i sposób przeżywania różnych więzi (rodzinnych, przyjacielskich, intymnych), plany, marzenia. Wspólnie spróbujemy nazwać problem(y) i ustalić zakres pomocy, który mogę zaoferować. Porozmawiamy też o Twoich możliwościach czasowych, aby ustalić częstotliwość sesji oraz przedyskutujemy aspekty formalne naszych spotkań – czas trwania sesji oraz przewidywany czas trwania psychoterapii, kwestię odwoływania / przekładania spotkań, sposób kontaktu pomiędzy sesjami, wysokość i metody odpłatności za sesje.


“Człowiek, który nie przeszedł piekła swych namiętności, nigdy ich też nie przezwycięży. Zamieszkują one gdzieś w sąsiedztwie i nim się obejrzy, już wybucha płomień, który
w okamgnieniu przenosi się na jego własne domostwo. Jeżeli ze zbyt wielu rzeczy się rezygnuje, zaniedbuje je i o nich niejako zapomina, powstaje niebezpieczeństwo, że to, czego zaniechaliśmy i cośmy zaniedbali, powróci ze zdwojoną siłą.”


– Carl Gustav Jung



Chcesz się ze mną skontaktować,
umówić na sesję lub o coś zapytać?





Zadzwoń

503 104 273



Zobacz moje filmy na

Youtube



Poczytaj na
Facebooku


Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie blokujesz plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.