Kiedy i po co zgłosić się do psychoterapeuty?

Spotkanie terapeutyczne daje możliwość dokonania w bezpiecznych warunkach refleksji nad znaczeniem własnego życia oraz stwarza przestrzeń do uczciwego przyjrzenia się własnym wyborom i dotychczasowym doświadczeniom.Sesja psychoterapeutyczna to też możliwość do wyrażenia skrywanych pragnień, nazwania oraz zbadania bolących w psychice miejsc i postawienia ważnych pytań o swoje bycie w świecie.

Jeżeli doznajesz:

 długotrwałego poczucia bezradności i smutku

 braku poczucia sprawstwa, niemożności poradzenia sobie z pewnymi okolicznościami pomimo wysiłków i pomocy ze strony rodziny czy przyjaciół

 problemów z wykonywaniem codziennych czynności z powodu powracających wspomnień, zalewu uczuć

 nadmiernego zamartwiania się o przyszłość, przejmującego lęku

 utraty poczucia sensu, poczucia „bycia na krawędzi”, czy poczucia „utknięcia” i niemożliwości ruszenia z miejsca

 myśli rezygnacyjnych, z którymi wiąże się podejmowanie ryzykownych zachować takich, jak: nadmierne spożywanie alkoholu, używanie narkotyków, przypadkowe kontakty seksualne, akty agresji wobec innych lub wobec siebie –

- warto rozważyć spotkanie z psychoterapeutą.Czego się spodziewać?

W zaciszu gabinetu osoba, poddająca się psychoterapii przygląda się – przy wsparciu psychoterapeuty – temu, co wydarza się tu i teraz.Rozmowa w trakcie psychoterapii dotyczy obecnej sytuacji osoby, która poddaje się psychoterapii, ale też tego, jak ocenia siebie oraz to, co się jej przydarza. Psychoterapia w nurcie analitycznym wkracza także w obszar nieświadomości, dlatego przedmiotem zainteresowania będą też sny, wyobrażenia, fantazje o sobie samym i o tym, co nas spotyka, pojawiające się nagle myśli, impulsy, skojarzenia, obrazy czy doznania w ciele.

Psychoterapia prowadzona w podejściu analitycznym nastawiona jest na dopuszczenie do głosu treści nieświadomości. Może to pomóc uchwycić i zobaczyć pewne nie-przeżywane świadomie części nas samych, które jednak oddziałują na naszą psychikę i przez to są powodem różnych impulsów, namiętności, motywów działania czy sposobu przeżywania świata, a także doświadczania drugiego człowieka – zarówno w aspekcie pozytywnym, jak i negatywnym. Efektem pracy psychoterapeutycznej z treściami, które wyłaniają się z nieświadomości jest poszerzenie pola świadomości i zintegrowanie nowej wiedzy o sobie samym, a co za tym idzie pełniejsze, bardziej twórcze oraz odpowiedzialne życie.


Sesja psychoterapeutyczna trwa 50 minut.

Rozpoczęcie psychoterapii poprzedzone jest spotkaniami konsultacyjnymi.


Konsultacja psychoterapeutyczna

Zanim rozpoczniemy pracę psychoterapeutyczną, spotkamy się konsultacyjnie. Spotkania takie służą wzajemnemu poznaniu się, doprecyzowaniu przeżywanych przez Ciebie trudności oraz dają Ci możliwość oceny tego, jak doświadczasz relacji z psychoterapeutą.

W trakcie spotkań konsultacyjnych będziesz miał(a) swobodną przestrzeń do przedstawienia tego, jak się czujesz, co się obecnie u Ciebie wydarza, jak to przeżywasz. Staraj się mówić szczerze o tym, co Cię porusza. Skup się na tym, co jest dla Ciebie ważne, nawet jeśli wydaje się to być trudne. Jeśli masz za sobą leczenie psychiatryczne, możesz przynieść ze sobą dokumentację medyczną.


Jeżeli wyrazisz zgodę, dopytam o różne obszary Twojego funkcjonowania – stan zdrowia, jakość i ilość snu, działalność zawodową i poziom satysfakcji z wykonywanej pracy, relacje i sposób przeżywania różnych więzi (rodzinnych, przyjacielskich, intymnych), plany, marzenia. Wspólnie spróbujemy nazwać problem(y) i ustalić zakres pomocy, który mogę zaoferować. Porozmawiamy też o Twoich możliwościach czasowych, aby ustalić częstotliwość sesji oraz przedyskutujemy aspekty formalne naszych spotkań – czas trwania sesji oraz przewidywany czas trwania psychoterapii, kwestię odwoływania / przekładania spotkań, sposób kontaktu pomiędzy sesjami, wysokość i metody odpłatności za sesje.

“Człowiek, który nie przeszedł piekła swych namiętności, nigdy ich też nie przezwycięży. Zamieszkują one gdzieś w sąsiedztwie i nim się obejrzy, już wybucha płomień, który
w okamgnieniu przenosi się na jego własne domostwo. Jeżeli ze zbyt wielu rzeczy się rezygnuje, zaniedbuje je i o nich niejako zapomina, powstaje niebezpieczeństwo, że to, czego zaniechaliśmy i cośmy zaniedbali, powróci ze zdwojoną siłą.”

– Carl Gustav JungChcesz się ze mną skontaktować,
umówić na sesję lub o coś zapytać?

Napisz do mnie

m.kotarba@onet.euZadzwoń

503 104 273Zobacz moje filmy na

YoutubePoczytaj na
FacebookuStrona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie blokujesz plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.